کیش – ایرنا – پیگیرهای انجام شده به نتیجه رسید و معاون رئیس جمهوری با تشکیل و برگزاری اولین جلسه کارگروه ویژه بررسی مشکلات مناطق آزاد، به و عده هفته گذشته خود عمل کرد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، در اولین نشست این کارگروه ویژه که با حضور معاون رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور، مدیرعامل منطقه آزاد کیش، اعضای شورای هماهنگی و همکاری فعالان منطقه آزاد، نمایندگان جوامع بازاریان و بازرگانان و هتلداران و انجمن سرمایه گذاران و سندیکای صنایع کبش برگزار شد، کلیات و سرفصلهای کاری کارگروه مذکور بررسی و مشخص شد.

در خصوص جزئیات جلسه مذکور، رئیس هیات مدیره شورای هماهنگی و همکاری فعالان اقتصادی مناطق آزاد در مصاحبه اختصاصی با ایرنا گفت: در این جلسه ضمن مشخص شدن اعضا، اعلام برنامه کاری و تاکید بر ضرورت استمرار فعالیت کارگروه، بنابر دعوت مدیر عامل منطقه آزاد کیش مقرر شد دومین نشست گارگروه بررسی مشکلات مناطق با حضور اعضا پس از تعطیلات نوروزی و در فروردین سال 98 در کیش برگزار شود.

رحمان سادات نجفی در ادامه این گفتگو ، ضرورت حضور و نقش آفرینی مناطق آزاد در تصمیم سازی مربوط به این مناطق، مشارکت در تدوین طرحهای آمایش سرزمینی و هفتمین برنامه 5 سال توسعه کشور را از دیگر تصمیمات نخستین نشست کارگروه ویژه بررسی مشکلات مناطق آزاد عنوان کرد.

سادات نجفی یادآوری کرد: انتشار برخی آمار های ضد و نقیض و غیر کارشناسی در خصوص واردات کالا به مناطق آزاد در سال جاری موجب صدور برخی بخشنامه ها و دستور العمل ها شد و فعالیت های اقتصادی و تولیدی این مناطق را تحت تاثیرات منفی قرار داد که با تشکیل کارگروه ویژه بررسی مشکلات مناطق آزاد این مشکل برطرف خواهد شد.

مدیرعامل جامعه بازاریان و بازرگانان کیش در پایان، تشکیل و آغاز فعالیت کارگروه ویژه بررسی مشکلات مناطق را اقدامی مهم در رفع موانع رشد و توسعه فعالیت های اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی مناطق آزاد ارزیابی کرد و از معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ، مدیرعامل منطقه آزاد کیش، دبیر مناطق آزاد، جوامع بازاریان بازرگانان، سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی، شورای هماهنگی و همکاری مناطق آزاد و رسانه ها بویژه خبرگزاری ایرنا کیش به خاطر تلاش موثر برای حل مشکلات این مناطق تشکر کرد.

همچنین بر اساس گزارشهای دریافتی از روابط عمومی منطقه آزاد کیش ، ‘سیدحمید پورمحمدی ‘ معاون اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور در اولین نشست گارگروه بررسی مشکلات مناطق آزاد گفت: سازمان برنامه و بودجه با تشکیل کارگروهی ویژه بررسی و حل مشکلات اقتصادی منطقه آزاد کیش و مباحث مطرح شده از سوی منطقه آزاد کیش موافق است و تلاش دارد تا با همراهی اعضا و ارکان این کارگروه موانع پیش روی فعالیت ها مناطق آزاد را از میان بردارد.

وی در ادامه گفت: این کارگروه می تواند در صورت لزوم برخی بخشنامه ها یا دستور العمل های صادره را اصلاح کند.

پورمحمدی با ابراز تمایل جهت انجام کار مشترک با منطقه آزاد کیش و ضمن اشاره به تدوین برنامه هفتم توسعه درسال آینده در خصوص تخصیص مبالغی از صندوق ذخیره ارزی برای توسعه گردشگری و ساخت هتل در جزیره زیبا کیش و بازنگری سهمیه کالای همراه مسافر قول مساعد داد.

همچنین ‘ محمد قاسم پناهی’ سرپرست سازمان امور مالیاتی کل کشور نیز در این جلسه در خصوص بررسی وتسهیل مباحث مرتبط با امور مالیاتی به فعالان اقتصادی قول همکاری داد.

در پایان این نشست مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش ضمن تشکر از تشکیل کارگروه ویژه بررسی و حل مشکلات اقتصادی منطقه آزاد کیش ابراز امیدواری کرد: ادامه کار این کارگروه نتایج خوبی برای مجموعه مناطق آزاد به وِیژه منطقه آزاد کیش داشته باشد.

تشکیل کارگروه بررسی مشکلات مناطق آزاد، در نشست مشترک هفته گذشته’ محمد باقر نوبخت با غلامحسین مظفری مدیرعام منطقه آزاد کیش و سرمایه گذران و فعالان اقتصادی این جزیره به عنوان راهکار مطرح شد و اکنون طبق وعده های رئیس سازمان برنامه بودجه تشکیل و فعالیت خود را آغاز کرده است.

از طرفی روابط عمومی و امور بین اللمل منطقه آزاد گزارش داد که مدیرعامل منطقه آزاد کیش در اولین نشست کارگروه مذکور ضمن تاکید بر ضرورت بهره برداری از ظرفیت های این حزیره و اقداماتی که تا کنون صورت گرفته خواستار توجه جدی مسئولان کشور به نقش مناطق آزاد در افتصادی شده است .

وی در سخنانی گفت: توجه به اختیارات قانونی مناطق آزاد از مهمترین موضوعات مورد پیگیری است تا این مناطق بتوانند کار خود را انجام دهند.

غلامحسین مظفری افزود: سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی بر اساس قوانین مناطق آزاد در این مناطق سرمایه گذاری کرده اند اما به دلیل شرایط ویژه و تحریم ها، بخشنامه ها و دستورالعمل های جدیدی که به این مناطق ابلاغ می شود و با قوانین اصلی مناطق آزاد متفاوت است با مشکلات و موانع جدی مواجه شده اند.

موضوع تشکیل کارگروه ویژه بررسی مشکلات مناطق آزاد هفته گذشته ‘ در نشست مشترک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، رئیس سازمان برنامه بودجه و فعالان اقتصادی مطرح و مقرر شد کارگروهی ویژه بررسی و حل مشکلات اقتصادی منطقه آزاد کیش ایجاد شود که با پیگیری های انجام شده، این کارگروه با حضور غلامحسین مظفری، سیدحمید پورمحمدی معاون اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور، محمد قاسم پناهی سرپرست سازمان امور مالیاتی کل کشور، مدیر بخش صنعت معدن و تجارت و مسئولان مناطق آزاد در سازمان مدیریت و نمایندگان سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی جزیره کیش، شکل گرفت.

یادآوری می شود مشکلات ناشی از ممنوعیت ورود کالاهای گروه 4 بهمن ماه گذشته در قالب دو میزگرد ایرنا در کیش نقد و بررسی و ماحصل آن در خروجی های ویِژه و مطبوعاتی منتشر شد.

و کارشناسان و فعالان اقتصادی کیش و شرکت کنندگان در این میزگرد ها، ، صدور برخی بخشنامه ها از جمله بخشنامه ممنوعیت کالاهای گروه 4 را عامل رکود اقتصادی و فرار سرمایه از مناطق آزاد ارزیابی کردند.

گمرک کشور، بیست و هفتم دی ماه امسال در بخشنامه ای به گمرکات اجرایی مستقر در مناطق آزاد کیش، قشم، چابهار، اروند، انزلی، ارس و ماکو و مناطق ویژه اقتصادی اعلام کرد تا از صدور هرگونه مجوز ترانزیت و ورود کالاهای گروه 4 به مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی خودداری کنند.

براساس این بخشنامه و ابلاغیه وزیر صنعت، معدن و تجارت به سازمان توسعه تجارت، ثبت سفارش و واردات 1339 ردیف تعرفه‌ای کالا که شامل بیش از 1400 قلم کالا است ممنوع شد.

این بخشنامه بازتابی گسترده در محافل اقتصادی و تجاری مناطق آزاد داشت و موجب نگرانی فعالان اقتصادی در این مناطق بویژه منطقه آزاد کیش به عنوان فعالترین منطقه آزاد شد.